Lépj be a tészták “világába”!
Gyorsan és egyszerűen elkészíthető, és szinte mindenki szereti. Gondolkodott már azon, hogy miért van ennyi tésztaféle? Egyáltalán honnan származik? Mi elmagyarázzuk!
Olaszország – a tésztafélék hazája. Biztos vagy benne?
Ez talán az egyik legelterjedtebb tévhit a tésztával kapcsolatban. A jelenlegi ismeretek szerint a tészta valójában kínai találmány. Eredete a Távol-Keletre vezethető vissza több mint 2000 évvel ezelőtti időre. A 13. században Marco Polo olasz felfedező ette meg az első adag tésztát ázsiai útja során , majd vitte haza hazájába. Ott aztán az évszázadok során a legkülönfélébb olasz tésztákat alkották meg.
A tésztafélék változatossága.
A klasszikus tészta általában durumbúzadarából, konyhasóból és vízből áll. De recepttől függően a tésztáknak végtelen formája létezik – hosszú, rövid, széles, lapos, durva, sima, töltött vagy töltetlen. Állítólag több száz fajta létezik szerte a világon.
A sokféleség oka nem maga a tészta, hanem az, hogy milyen szósz van hozzá. Az olaszok esküsznek rá, hogy minden szószhoz van egy tökéletes tésztatípus. Általában a nagyobb méretű tészták az igazán krémes, gazdagabb mártásokhoz illenek a legjobban, a vékonyabbak pedig a könnyebbekhez.
Hogyan válasszuk ki tehát a megfelelő tésztaszószt? Segítünk!
Penne:
Ez egy népszerű csőtészta, amely üreges részésnek köszönhetően könnyen magába szívja a gazdagon krémes szószokat, például a húsos vagy zöldséges szószokhoz ezt használják. Nevét alakjáról kapta, mivel az olasz “penne” szó jelentése “tollak”. Amerikai változata (az úgynevezett Mac and Cheese) krémes sajtmártással világszerte nagy hírnévnek örvend.
Tagliatelle:
Hosszú és lapos szalagok, amelyek az olaszok egyik kedvenc tésztatípusa. Durva felületük miatt jól illenek a húsmártásokhoz és ragukhoz. Ezért a klasszikus olaszországi bolognai mártás a legjobban a tagliatelle-hez illik.
Pappardelle:
Lapos, legalább 1 cm széles szalag tészta, amelyet hagyományosan “fészek” formába göngyölítve tálalnak. Intenzív köretek – hús, vad, gomba – különösen jól illenek hozzá.
Tortellini:
Kicsi, kerek gombócszerűségek különféle töltelékkel, hússal, zöldséggel pl. spenóttal, vagy sajttal. Ez a kifejezés szó szerinti fordításban “kis süteményt” jelent. A tortellini kitűnő, tejszínes krémmártásban vagy vegetáriánus ételek részeként is.
Cannelloni:
Vastag cső alakú tésztaféle, amelyet általában darált hússal, ricottával, spenóttal stb. töltenek meg. Van hogy paradicsomszósszal és besamellel öntik le és megsütik.
Farfalle:
Rövid, széles tészták, amelyek alakjukkal és cakkos szélükkel pillangóra vagy masnira emlékeztetnek. Különösen népszerűek a gyerekek körében, tökéletesen illenek sima paradicsomos vagy bolognai mártáshoz.
Fusilli:
Neve a „fuso”, azaz orsó szóból származik. Alakját a három, spirálisan egymásra sodortság adja meg, s eme kialakítottságnak köszönhetően minden fajta szószt jól magában tart. Tökéletes tésztasalátákhoz.
Spagetti:
Ezek a hosszú, vékony és kerek tészták természetükből adódóan jól illenek a könnyű szószokhoz vagy például a pestóhoz.
Tésztatípusok a FRoSTA-ban. Vajon melyik a kedvenced? Több fajta közül választhatsz!
A népszerű Ázsiai wok ételünk vékony szalagos tésztával készült, amelynek egyik összetevője a tojás. Ez a tészta jól illik csirkéhez és zöldséghez, valamint könnyű, szójaszósz alapú mártáshoz is.
A tészta egy másik variációja a nudli, amelyet a klasszikus Közép-Európai konyha ízét hordozó Nudli csirkével termékünkben talál meg.
Egy másik különlegességünk, a Lazacos tészta – a finom spenótos tagliatelle egyedülálló kombinációja a lazaccal, finom kapros mártásban.
Azt is fontos elmondanunk, hogy a FRoSTA saját tésztagyárral büszkélkedhet, ahol eredeti olasz tésztagéppel dolgozunk. Így pontosan tudjuk, hogy a legjobb az egyszerű, klasszikus összetétel, vagyis csak a durumbúzaliszt és a víz, a tojásos tésztáknál pedig a tojás cask a szabad tartású tyúkoktól származik.
Mi is hiszünk abban, hogy a friss tészta a legjobb, éppen ezért csak ezzel dolgozunk. És mivel nem használunk száraztésztát, rengeteg energiát is megtakarítunk, hiszen a hosszadalmas szárítási folyamatra nincs szükség. Tésztáinkat az elkészítésük után, felszeletetljük, formázzuk, majd rögtön lefagyasztjuk, így egyedi ízüket megtartják.